Nawozy sztuczne wieloskładnikowe

Nawozy sztuczne wieloskładnikowe to grupa produktów, które potrafią stanowczo zwalczyć plony na jakimś określonym terenie. Jeśli stosujemy je odpowiednio z zaleceniami producenta, wtedy są bardzo skuteczne. A tak na prawdę każda roślina może zachorować. Nawet, gdy stosujemy środki ochrony roślin. Dlatego warto nieco czasu poświęcić na ten temat. Oczywiście jeśli mamy ochotę chronić nasze rośliny i wszystkie naturalne środki już zawiodły.

Przejdźmy więc o krok dalej i zapoznajmy się ze specyfiką działania nawozów sztucznych wieloskładnikowych. Nie wiecie jak one działają, ani kiedy je stosować? Albo jaki rodzaj wybrać do jakich kwiatów? Jeśli nie wiecie, jak się do tego zabrać, serdecznie zapraszamy Was do zapoznania się z poniższym artykułem. Koniecznie sprawdźcie też nasz ranking najlepszych! Zaczynamy!

Co wyróżnia nawozy sztuczne wieloskładnikowe?

Nawozy sztuczne wieloskładnikowe są tworzone chemicznie z różnych składników. A dokładniej są one produkowane poprzez uzyskiwanie odpowiednio zaprojektowanych reakcjach chemicznych. Ich zadaniem jest odbudować nawet najbardziej wyjałowioną glebę. Wysoka jakość składników, które są używane w takiej formie, mają za zadanie działać w glebie tak, by rośliny się przyswajały. Zwierają pierwszoplanowe składniki pokarmowe. A są to m. in. fosfor, potas czy też azot.

Zaliczane są do rodziny nawozów mineralnych. A to oznacza, że jesteśmy w stanie zaoszczędzić wiele czasu, gdyż tak na prawdę nawozimy kilkoma składnikami na raz. Mogą to być np. mikroelementy, które zwiększają liczbę planów czy też ich jakość lub kolor, itd.

Nawozy sztuczne wieloskładnikowe
Nawozy sztuczne wieloskładnikowe / Ranking, cena, opinie

Do jakich roślin stosować nawozy sztuczne wieloskładnikowe?

Nawozy sztuczne wieloskładnikowe można stosować do każdego rodzaju gleby i różnego typu roślin. Choć najbardziej dedykowane są dla warzyw czy drzew owocowych i krzewów, a także roślin ozdobnych. I to niezależnie od tego, czy są to rośliny balkonowe, ogrodowe a także domowe. I mogą je stosować zarówno znawcy, ale też amatorzy, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z nawozami.

Polecamy: Maskownice do drzwi przesuwnych

Jakie nawozy sztuczne wieloskładnikowe wybrać i kupić?

Choć wiemy już nieco więcej, nadal nie wiemy do końca jakie te nawozy sztuczne wieloskładnikowe wybrać? Zakup nie może być zbyt pochopny. Warto poświęcić trochę czasu, aby sprawdzić, jakie mamy dostępne rodzaje. Przyjrzyjmy się więc najbardziej popularnym preparatom:

  1. NPK,
  2. Azofosk,
  3. Polifoska,
  4. inne,
  5. specjalistyczne.

Nawozy sztuczne wieloskładnikowe NPK

Jeśli mówimy o najczęściej wykorzystywanych nawozach sztucznych wieloskładnikowych, to mowa o NPK. Zawierają one składniki jak fosfor, azot i potas, przez co są bardzo uniwersalne. Możemy je zastosować praktycznie do każdej uprawianej roślinki. A dlaczego są tak dobre? Te nawozy dostarczają wiele potrzebnych minerałów i składników odżywczych. Dlatego tak chętnie sięgają po nie zwłaszcza amatorzy, którzy dopiero uczą się, co dana roślina potrzebuje.

Nawozy sztuczne wieloskładnikowe Azofosk

Nawozy sztuczne wieloskładnikowe Azofosk są na bazie azotu i potasu z dodatkiem miedzi. Stosuje się je zwykle przed siewami, jako forma granulatu. Co nam dają? Przede wszystkim zwiększają obfitość plonów, do tego rośliny, które wyrosną na takiej glebie są bardziej odporne na warunki atmosferyczne oraz choroby.

Nawozy sztuczne wieloskładnikowe Polifoska

Nawozy sztuczne wieloskładnikowe Polifoska to nawozy, które w składzie mają związki chemiczne azotu, miedzi oraz fosforu. Ten rodzaj stosowany jest głównie w przypadku słabego porostu roślin. Dzięki nim rośliny rosną bujniej, plony są bardzo wysokie. Także ich kolor staje się intensywniejszy.

Inne nawozy sztuczne wieloskładnikowe

Inne nawozy sztuczne wieloskładnikowe to między innymi te zawierające wapń (Nitrofoska), magnez (Florovit), albo siarkę (Fructus). Wszystkie te wymienione rodzaje możemy stosować dla każdego typu roślin. Jednak warto zawsze sprawdzić, czy nie zawierają chlorku, który może zaszkodzić niektórym gatunkom roślin.

Jakie nawozy sztuczne wieloskładnikowe
Jakie nawozy sztuczne wieloskładnikowe wybrać? – Opinie, cena oraz ranking

Nawozy sztuczne wieloskładnikowe specjalistyczne

W sklepach mamy bardzo duży wybór nawozów, które są dedykowane wybranym grupom roślin, jednak są też nawozy sztuczne wieloskładnikowe specjalistyczne. W ich składzie znajdziemy wiele najlepszych dodatków, które zapewniają specjalistyczną ochronę, dla bardzo wymagających roślin. W ten sposób odpowiadają wymaganiom najbardziej wymagających roślin. Są to na przykład nawozy do pomidorów, roślin balkonowych, iglastych, trawników a także storczyków.

Zobacz także: 5 najnowszych trendów w urządzaniu wnętrz

Ale to nie wszystko. Dużym powodzeniem cieszą się nawozy przeciwko przerzedzaniu trawników albo żółknięciu. W ten rodzaj wchodzą nawozy jesienne, które utrzymują naszą roślinę w dobrej kondycji przez cały rok, co jest ważne podczas wiosny. Wtedy są one odpowiedzialne za lepsze ukorzenienie roślin. A co dalej za tym idzie odpowiadają za ich lepszy rozwój. Nawozy do iglaków mają w składzie miedź, fosfor oraz siarkę, dlatego igły nie brązowieją. Przez całą zimę będą zielone. A nawet będą się błyszczeć. Warto więc stosować nawozy sztuczne wieloskładnikowe, gdyż pozwalają one na utrzymanie prawidłowego pH w glebie. W zależności oczywiście od roślin. Dlatego zawsze sprawdzajmy, co oferują nam producenci.

Gdzie kupić nawozy sztuczne wieloskładnikowe?

Aby dogodnie zakupić nawozy sztuczne wieloskładnikowe możemy udać się do stacjonarnego sklepu ogrodniczego, a nawet do większej kwiaciarni. Tam możemy przeprowadzić rozmowę z doradcą klienta, który nam pomoże z wyborem. Zawsze z chęcią doradzą. Jednak zakupu możemy także dokonać poprzez internet.

Do znanych producentów należą np.: Azofoska, Polifoska, Targogran, Ogród 2001, ABS i inni.

Cena nawozów sztucznych wieloskładnikowych

Cena nawozów sztucznych wieloskładnikowych jest dość zróżnicowana, a to dlatego, że mamy różne dostępne wielkości opakowań, różnych producentów, inną jakość produktu a także skład. Dlatego musimy indywidualnie sprawdzać sklepy. Dla przykładu za 25kg worek zapłacimy około 70 zł -130 zł. A za droższe nawet około 200 zł. Za 500 kg to aż 1 240 zł! Jednak w przypadku, gdy nie potrzebujemy tak dużej ilości preparatu, warto zainwestować w mniejsze rodzaje. Przykładem są patyczki nawozowe lub aplikatory o pojemności 20 ml. Chociaż są takie małe to jednak potrafią działać przez 2 tygodnie. A ich cena nie jest wygórowana. Za sztukę zapłacimy jakoś do 4 zł i są one jednorazowe. Możemy stosować z odstępami czasowymi.

Najlepsze nawozy sztuczne wieloskładnikowe
Najlepsze nawozy sztuczne wieloskładnikowe

Nawozy sztuczne wieloskładnikowe – opinie

Co sądzicie na temat nawozów sztucznych wieloskładnikowych? Czy warto je stosować? Kiedy Wy je stosujecie? A może uważacie, że jest to zatruwanie roślin? Jakiego producenta chętnie wybieracie? Co zwykle używacie? Jesteśmy bardzo ciekawi, dlatego czekamy na Was w sekcji komentarzy! Dajcie znać, jakie macie opinie!

Jak urządzić kuchnię? – zobacz już teraz!

Nawozy sztuczne wieloskładnikowe / Ranking najlepszych

Czy pielęgnacja roślin jest trudna? Dla niektórych tak. Bardzo dużo trzeba pamiętać. Dlatego, aby Wam nieco ułatwić, zwłaszcza, jeśli jesteście początkującymi – mamy dla Was ranking najlepszych nawozów sztucznych wieloskładnikowych. Koniecznie sprawdźcie, co polecają inni i w jakiej cenie. Zapraszamy!

Dodaj opinie na forum