Jak urządzić kuchnię?

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że kuchnia to serce domu. To jednak również miejsce pracy, w którym spędzamy godziny na gotowaniu, zmywaniu i sprzątaniu.

Bez względu na to, czy gotowanie to nasza pasja, czy też przykry obowiązek, kuchnia w naszym domu powinna być funkcjonalna i ergonomiczna. Dzięki temu możemy zaoszczędzić przecież dużo czasu i energii. Dlatego też dziś przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na to, jak urządzić kuchnię, by praca w niej była komfortowa.

Jak urządzić kuchnię ergonomicznie?

Ergonomiczna kuchnia to taka, w której nie robimy niepotrzebnych kilometrów. Taka, w której wszystko mamy pod ręką, a praca przebiega sprawnie i szybko. Jeśli taką właśnie kuchnię chcemy urządzić, warto zastosować tak zwaną zasadę trójkąta roboczego.

Na czym polega?

Wyobraźmy sobie trójkąt, którego trzy wierzchołki stanowią lodówka (strefa przechowywania), kuchenka (strefa gotowania) i zlewozmywak (strefa mycia). Zasada trójkąta roboczego mówi, że wierzchołków nie powinna dzielić odległość większa niż dwa kroki. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego „nabijania kilometrów” w czasie pracy w kuchni.

To jednak nie wszystko.

Zadbajmy również o to, by przy strefie przechowywania (którą najczęściej stanowi lodówka) znalazł się odpowiednio duży kawałek blatu, na który będzie można odłożyć wyjmowane z lodówki produkty.

Nowoczesne rozwiązania techniczne w kuchni

Jak urządzić kuchnię nowocześnie? Tu przede wszystkim szukamy rozwiązań, które pozwolą nam na zwiększenie komfortu.

Jakie to rozwiązania?

  • Systemy do przechowywania. Odwieczny problem, jak zagospodarować szafkę narożną, już można odłożyć do lamusa. Doskonale sprawdzają się tu bowiem stelaże, które można swobodnie przekręcać, zyskując tym samym dostęp do znajdujących się w środku przedmiotów z każdej strony.
  • Zlew zintegrowany z blatem. To rozwiązanie nie tylko bardzo higieniczne (nie ma łączeń ani zakamarków), ale także niezwykle estetyczne.
  • Samodomykające się szafki i szuflady.
  • Szafki i szuflady bezuchwytowe.
  • Urządzenia wielofunkcyjne. Pozwalają zaoszczędzić dużo miejsca, jak na przykład piekarnik z funkcją rożna i mikrofalówki.

Najmodniejsze kolory kuchni

We wpisie omawiającym temat, jak urządzić kuchnię, nie może zabraknąć tematu kolorystyki. W ostatnim czasie bardzo modne stało się urządzanie kuchni w kolorach bieli i czerni. O takie kuchnie są rzeczywiście bardzo efektowne, warto zwrócić także uwagę na ich funkcjonalność. Na śliskich, białych lub czarnych powierzchniach, widać każdy odcisk palca i każde, nawet najmniejsze zabrudzenie. To samo dotyczy płytek.

Co zrobić, jeśli jednak marzy nam się biała, czarna lub czarno-biała kuchnia?

W przypadku mebli lepiej wybrać wykończenia matowe. Jeśli chodzi o płytki na ścianach i na podłodze, warto wybrać takie, które mają niewielkie, drobne wzorki, choćby jasnoszare (w przypadku białych płytek) lub grafitowe (w przypadku czarnych płytek).

Dodajmy jeszcze, że w kuchniach urządzonych w kolorach czarnym, białym lub też w czerni i bieli, doskonale prezentują się jaskrawe dodatki: żółte, pomarańczowe, zielone, czerwone, a także bardzo modne ostatnio elementy w kolorze turkusu albo butelkowej zieleni.

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?

Nie ulega wątpliwości, że ostatnie lata przyniosły ogromną popularność aranżacjom w stylu skandynawskim. Zapewniają wygodę, a przy tym pozwalają na uzyskanie jasnych, przestrzennych wnętrz.

A oto kilka charakterystycznych cech i elementów aranżacji kuchni w stylu skandynawskim:

  • Naturalne materiały (drewno, kamień, wiklina),
  • Ściana z czerwonych cegieł,
  • Jasne meble, najczęściej białe lub też białe z drewnianymi wykończeniami,
  • Funkcjonalność,
  • Rośliny w funkcji dekoracyjnej.

Oświetlenie też jest ważne, czyli jak urządzić kuchnię z dbałością o każdy szczegół

Oświetlenie w kuchni pełni szczególną rolę. Z jednej strony będziemy potrzebować światła, które zapewni nam wygodną i bezpieczną pracę, z drugiej jednak strony warto zastosować w kuchni także małe, nastrojowe oświetlenie. Do pracy przyda się duża lampa nad blatem lub też punkty świetlne w suficie. Niezastąpione będą światła pod wiszącą szafką kuchenną. Wspomniany nastrój uzyskamy z łatwością, mocując w kuchni listwy LED, na przykład pod dolną szafką, na półce, we wnęce, czy też przy listwach podłogowych.

Dodaj opinie na forum